Kredyt celowy, czyli kredyt oznaczony
Kredyt celowy to kredyt na określony cel. To oznacza, że pieniądzy nie można przeznaczyć dowolnie, tylko zgodnie z tym, co zostało zapisane w umowie kredytowej. Kredytów celowych jest kilka, w tym również i kredyty konsumpcyjne.
Na potrzeby tego wpisu można wspomnieć krótko o najważniejszych rodzajach kredytów celowych, które znajdziesz w wielu bankach. Są to kredyty, które można przeznaczyć wyłącznie na konkretne cele finansowe.
Pierwszy i najbardziej popularny w tym zestawieniu, jest oczywiście kredyt hipoteczny.
Kredyt hipoteczny przeznaczony może być na wiele różnych celów, które związane są bezpośrednio z inwestycjami w nieruchomość. Może to być zarówno zakup mieszkania, domu, działki budowlanej, ale i również jest to budowa domu, mieszkania lub zaadaptowanie nieruchomości do celów mieszkaniowych.
Kredyt hipoteczny charakteryzuje się tym, że zabezpieczeniem spłaty kredytu jest hipoteka na kredytowanej nieruchomość. Są to kredyty długoterminowe, zaciągane na duże kwoty (a tym samym i rata jest duża) i wymagają posiadania wkładu własnego.
W zależności od przeznaczenia środków finansowych, nazywane kredytami mieszkaniowymi, budowlanymi czy remontowymi.
Uwaga! Pożyczka pozabankowa, nawet darmowa, nie jest kredytem! Jest to pożyczka gotówkowa, która może być dowolnie rozdysponowana.
Pozostałe kredyty celowe dla konsumentów
Kredyt samochodowy. Udzielany jest na zakup ruchomości. Najczęściej jest to samochód, ale również dobrze może to być motor, quad czy motorówka. Z kredytu samochodowego może być sfinansowany samochód nowy, używany, sprowadzany z zagranicy. Zabezpieczenie kredytu samochodowego jest dokonane na kredytowanej ruchomości. Maksymalny czas kredytowania 5-10 lat.
Kredyt ratalny. Popularny sposób na zakup dóbr konsumpcyjnych. Kredyty udzielane najczęściej w celu zakup konkretnego dobra, np. sprzętu AGD czy RTV, samochodu) lub usługi. Sklepy AGD i RTV współpracują z wybranymi bankami, kredytującymi zakup towarów i usług.
Kredyt konsolidacyjny. Umożliwia spłatę innych, aktualnie regulowanych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych, najczęściej zaciągniętych w bankach. Prezentacja banków: kredyty konsolidacyjne porównanie ofert.
Często mówi się o „połączeniu” kredytów w jedno, nowe zobowiązanie. Kredyt konsolidacyjny pozwala dzięki wydłużeniu czasu kredytowania zmniejszenie nowej raty (poprzez wydłużenie czasu kredytowania). Jednocześnie konsolidacja jest i sam kredyt konsolidacyjny, są wykorzytywane w celu uzyskania dodatkowej gotówki.
Zbyt duże odciążenia kredytowa mogą stanowić niebezpieczeństwo utraty płynności finansowej dla gospodarstwa domowego. Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie odciążyć budżet i zminimalizować ryzyko wystąpienia spirali zadłużenia (poprzez zaciąganie kredytów lub pożyczek na zapłacenie rat).
Komentarze
Prześlij komentarz