Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Oczywiście, że… nie. Dlaczego? Pytanie: "czy kredyt się opłaca?", można rozciągnąć na wszystkie kredyty i pożyczki, które są kierowane do konsumentów, czyli na konsumpcję. Jedynie kredyt dla firm, który zostanie przeznaczony na inwestycje, a które w perspektywie przyniosą zyski, jest opłacalny.

czy kredyt konsolidacyjny się opłaca

Jeżeli dokonujemy zakupu towarów lub usług na kredyt, to w rzeczywistości płacimy za nie więcej, niż ich rzeczywista wartość. Nie oddajemy bowiem tylko pożyczonego kapitału, ale i również koszt związany z jego udostępnieniem. Może być on większy lub mniejszy oczywiście, ale zawsze zapłacimy więcej.

Podobna rzecz ma się z kredytem konsolidacyjnym, tyle że nie nie jest ona przeznaczany na konsumpcję, tylko na spłatę wybranych kredytów i pożyczek. Co prawda jest ona nieco tańszy niż kredyt gotówkowy, ale i tak koszt kredytowy wystąpi.


Przeczytaj w osobnym wpisie: Jak znaleźć tańszy kredyt gotówkowy.


Natomiast co do samej konsolidacji kredytów, to ma ona zalety. Jest to nie tylko szansa na uzyskanie stabilności finansowej i ograniczenie zobowiązań, ale także na zmniejszenie nowej raty i zwiększenie zdolności kredytowej.

Kwestia zdolności kredytowej powinna być rozpatrywana oddzielnie i dotyczyć wyłącznie osób z dobrą sytuacją finansową. Zwiększenie zdolności kredytowej pozwala na uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji (np. w Banku Pekao do 30 wrześnie jest ofert pożyczki konsolidacyjnej w promocji i można uzyskać nawet 50% dodatkowych środków) lub wnioskować o większy kredyt w przyszłości (najczęściej dotyczy to kredytów hipotecznych).

Jak wnioskować o kredyt konsolidacyjny i przeprowadzić konsolidację

Na początku należy wytypować zobowiązania, które mają zostać spłacone przez bank. Podliczając wszystkie raty pozostające do zapłacenia, określimy wysokość kredytu – jeżeli do konsolidacji ma być również włączone zadłużenie wynikające z limitów w kontach i z kart kredytowych, to należy dodać je również.

Kontaktując się z bankiem, dobrze mieć już przygotowany dokument potwierdzający naszą tożsamość, a w dalszym etapie procesowania: wykaz ostatnich przelewów od pracodawcy lub zaświadczenie o wynagrodzeniu, umowy kredytowe, które mają zostać skonsolidowane.

Dokumenty zawierający informacje na temat kredytów, które chcemy skonsolidować, mogą sprowadzać się np. do umów kredytowych, książeczek spłat, itp.

W każdym banku procedura przedstawia się nieco inaczej, ale z tym nie ma problemu, ponieważ o wszystkich wymaganych dokumentach zostaniemy poinformowani przez bank.

Decyzja kredytowa o przyznaniu kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej, jest podejmowana na podstawie analizy zdolności i wiarygodności kredytowej. Tylko spełnienie łącznie tych warunków pozwala na uzyskanie kredytu bankowego.

Komentarze

Popularne posty