Czy warto konsolidować zobowiązania bankowe?

Do konsolidacji kredytów i pożyczek bankowych służy kredyt konsolidacyjny. Możliwość połączenia różnych zobowiązań spłacanych w bankach, na dogodnych warunkach, w jeden kredyt, ułatwi spłatę nowego kredytu.

czy warto konsolidować zobowiązania bankowe

O konsolidacji kredytów robi się zawsze głośno w dwóch przypadkach, kiedy:

1. inflacja i stopy procentowe są na wysokim poziomie i coraz trudniej jest zachować równowagę domowych finansach lub

2. Stopy procentowe spadają od kilku miesięcy.

Obecnie występuje ta pierwsza okoliczność, co sprawia, że z każdą podwyżką stóp procentowych rosną raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Ale nie tylko rosną raty, ale i koszty utrzymania gospodarstw domowych.

Konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny z pewnością poprawi sytuację finansową, ale nie jest antidotum na kłopoty, ponieważ nie wnika do źródła problemu.

Na czym polega konsolidacja?

Jest jasne, że im więcej spłacanych zobowiązań, to tym trudniej jest to wszystko „ogarnąć”. Jeden kredyt jest trudno regulować, a co dopiero kilka i niekiedy jeszcze w różnych bankach.

Warto czy nie warto skorzystać z konsolidacji? Konsolidacja daje tę sposobność, że te wszystkie zadłużeni można spłacić nowym kredytem i wydłużając czas kredytowania zmniejszyć ratę. I tak działa „łączenie”, „zamiana" kredytów w jeden, czyli konsolidacja.

Całkowita wysokość kredytu, to suma rat kredytowych pozostających do uregulowania z dotychczas spłacanych zobowiązań. Ponieważ jednak można spłacić również limity kredytowe i karty kredytowe, to należy je również dodać do całej kwoty.

Najczęściej przedmiotem konsolidacji są kredyty i pożyczki gotówkowe (przy wyszukiwaniu propozycji gotówkowych można skorzytać z porównywarki kredytów gotówkowych), ale mogą to być kredyty samochodowe, a nawet i hipoteczne.

Banki umożliwiają ustalenie daty płatności nowej raty kredytowej, tak, aby wypadała np. kilka dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto. A co więcej, taka rata może być niższa od sumy dotychczasowych rat, ze względu na wydłużenie kredytowania.

Uwaga! Dłuższy czas kredytowania, to i owszem, mniejsza rata kredytowa, ale jednocześnie większy koszt zapłaconych odsetek (a tym samym i droższy kredyt).

W jaki sposób skonsolidować kredyty

Jak skonsolidować kredyty? Należy zapoznać się na początku z propozycjami, które znaleźć można w bankach. Oferują one różne produkty finansowe, w tym również pożyczki i kredyty konsolidacyjne.

Oferta jest naprawdę bardzo szeroka i wystarczy, że zapoznasz się zaledwie z kilkoma, aby mieć z czego wybierać.

Oferty konsolidacji kredytów mają charakter indywidualny – to oznacza, że wysokość kredytu, czas kredytowania i końcowe warunki oferty, zależeć będą od oceny kredytowej, którą wystawi bank.

Do uzyskania kredytu konsolidacyjnego jest konieczne złożenie wniosku kredytowego wraz informacjami, które udokumentują saldo kredytów i pożyczek w innych bankach oraz dokumenty potwierdzające uzyskiwane dochody. Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz w każdym banku, do którego zgłosisz się z zapytaniem o kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną.

Komentarze

Popularne posty