Opłaty związane z pożyczkami gotówkowymi na dowolny cel

Ponieważ pożyczki gotówkowe są bardzo popularne i korzysta z nich wielu konsumentów, to zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, robią wszystko, aby wygrać z konkurencją i zaproponować lepsza ofertę.

opłaty związane z pożyczkami gotówkowymi na dowolny cel

Niekoniecznie jednak, konkurencyjny rynek, oznacza, że możliwe jest tanie pożyczenie pieniędzy. Wystarczy popatrzeć na firmy pożyczkowe – należy się mocno „pogimnastykować”, aby znaleźć korzystniejszą ofertę (nie bardzo drogą, ale nieco tańszą…).

Na czym zarabiają instytucje finansowe udzielające kredyty i pożyczki? Przede wszystkim na odsetkach. Za pożyczony kapitał należy zapłacić określoną kwotę pieniędzy, która wynika z oprocentowania pożyczki. Większe oprocentowanie, dłuższy czas spłaty, większa kwota pożyczki, to i większy będzie koszt odsetkowy.

Zwróćmy uwagę, że w czerwcu 2022 r., stoy procentowe są na bardzo wysokim poziomie, niespotykanym od wielu lat, co powoduje, że oprocentowanie kredytów i pożyczek jest również wysokie, a tym samym i koszt pożyczenia pieniędzy jest coraz większy.

Pożyczki gotówkowe w firmach pożyczkowych internetowych znajdują się poniżej. W serwisie znajdziesz również pożyczki gotówkowe w bankach – standardowe i przez internet: Najlepszy Kredyt Gotówkowy.

A czy poza odsetkami, są jakieś dodatkowe opłaty związane z pożyczką gotówkową na dowolny cel? Co ciekawe (a wynika to z definicji kredytów i pożyczek i ich ustosunkowania w przepisach prawa), przy pożyczce gotówkowej nie muszą być naliczane odsetki, natomiast w przypadku kredytów już tak.

Tym samym pożyczka gotówkowa, najczęściej w firmach pożyczkowych internetowych, może być zaoferowana za darmo.

Wracając do kosztów dodatkowych. Tak, mogą zostać naliczone koszty i opłaty dodatkowe. Najczęściej z takiej możliwości korzystają firmy pożyczkowe.

Koszty dodatkowe a pożyczki gotówkowe

Maksymalizacja zysku! Ten cel przyświeca zarówno bankom, jak i firmom pożyczkowych. Owszem, w banku można pożyczyć zdecydowanie taniej, ale to ze względu na bardziej restrykcyjne warunki udzielania kredytów i pożyczek. Firmy pożyczkowe ponoszą większe ryzyko, ponieważ decydują się pożyczać środki finansowe klientom z gorszą zdolnością kredytową i niekiedy nawet bez wiarygodności kredytowej.

To, że pożyczenie pieniędzy wiąże się z koniecznością oddania większej kwoty, niż tylko suma kapitału, to już wiemy, a jakie mogą wystąpić inne, dodatkowe koszty?

Najczęściej stosowane stosowane koszty i opłaty:

  • Opłata za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę. Rzadko stosowana przez banki, częściej przez firmy pożyczkowe. Należy uważać na to, czy jest pobierana przed rozpatrzeniem wniosku czy po pozytywnej decyzji wliczana do kosztów całkowitych pożyczki.
  • Prowizja za udzielenie pożyczki. Często spotykana, chociaż w sytuacji, kiedy stopy procentowe są na wysokim poziomie, wiele banków z niej rezygnuje. Naliczana najczęściej jako pewien procent (może być to zarówno 0%, jak i 15%) od wartości wnioskowanej pożyczki.
  • Opłata za obsługę domową – pobierana jest wyłącznie przez firmy pożyczkowe. Ale i to takie, które oferują pożyczkobiorcom odbiór rat w ich miejscu zamieszkania.
  • Koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie.

Wszelkiego rodzaju prowizje, opłaty, koszty dodatkowe wpływają w oczywisty sposób na całkowity koszt takiej pożyczki. A im więcej opłat i większa ich ogólna kwota, to koszt pożyczenia pieniędzy rośnie. Warto o tym pamiętać wybierając firmę pożyczkową czy bank i dlatego jeżeli masz możliwość (czas i chęci), to porównaj oferty kredytowe i pożyczkowe, zanim zdecydujesz się na konkretny wybór.

Na szczęście, instytucje pożyczkowe są ograniczone przez prawo w ustalaniu kosztów pozaodsetkowych. I tak, nie mogą one przekraczać 25% kredytu (część stała) oraz 30% wartości kredytu w skali roku (część zmienna wynikająca z długości kredytowania). Dodatkowo oprocentowanie nominalne roczne jest również ograniczone i nie może być większe niż dwukrotność odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5%. Obecnie, kwiecień 2023 r., nie może być one większe niż 20,5% w skali roku.

Komentarze

Popularne posty