Pożyczka konsolidacyjna na połączenie kredytów

Oczywiście, że są pożyczki konsolidacyjne w bankach, podobnie jak kredyty konsolidacyjne, które można przeznaczyć na skonsolidowanie wybranych zobowiązań bankowych.

Pożyczka konsolidacyjna na połączenie kredytów

W instytucjach pożyczkowych, tzw. firmach pożyczkowych, również można skorzystać z pożyczek gotówkowych, ale są to zwykłe pożyczki gotówkowe. I czy ktoś napisze, że jest to pożyczka konsolidacyjna, to nie ma w zasadzie żadnego znaczenia, ponieważ można ją przeznaczyć na dowolny cel. Warto jednak dodać, że pożyczka niebankowa na raty, będzie znacznie droższa, niże podobna – co do kwoty i czasu kredytowania – pożyczka bankowa.

W firmach pożyczkowych, należy o tym pamiętać, nie ma kredytów. Jakakolwiek reklama, informująca, że jest to kredyt pozabankowy, nie jest prawdą, podobnie jak np. kredyt bez BIK. Kredytu są udzielane tylko przez banki i SKOK-i.

Jeżeli chcemy spłacić pożyczki pozabankowe (chwilówki, pożyczki ratalne), to pomimo tego, że banki nie konsolidują takich zobowiązań, to jednak można je wcześniej spłacić. Kredytobiorcy korzystają wówczas najczęściej, albo z kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką lub z pożyczki konsolidacyjnej bankowej.

Różnica pomiędzy tymi dwoma produktami sprowadza się do tego, że w przypadku kredytów konsolidacyjnych, banka sam spłaca wyszczególnione we wniosku kredytowym zobowiązania, natomiast zaciągając pożyczkę konsolidującą, robi to pożyczkobiorca.

Po co konsolidować kredyty?

Zainteresowanie kredytami i pożyczkami konsolidacyjnymi rośnie w momencie podnoszenia stóp procentowych i rosnących rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym.

Zmniejszenie liczby zobowiązań jest nie tylko wygodne, ale jeden termin płatności raty, minimalizuje ryzyko jej przeoczenia. Najważniejsze jest to, że konsolidacja przyczynia się do poprawy płynności finansowej w domowym budżecie.

Niższa rata jest konsekwencją wydłużenia okresu spłaty. Im dużej bowiem spłacamy kredyt (spłata kredytu jest rozłożona na więcej miesięcy), tym mniejsza będzie rata. Jest jednak jedno „ale” – koszt odsetkowy.

Nie tylko, że konieczne jest zapłacenie odsetek ze względu na to, że w przypadku każdego kredytu występuje oprocentowanie, ale im dłużej pożyczony kapitał pozostaje w naszej dyspozycji i na większą kwotę, tym koszt odsetkowy będzie większy.

Zapłacona prowizja czy ubezpieczenie (o ile takie koszty wystąpią) zwiększają koszt kredytu, ale to koszty odsetkowe wpływają w znacznym stopniu na całkowity koszt kredytu i jego cenę.

Konsolidacja kredytów nie musi być przeprowadzona wyłącznie dlatego, aby poprawić płynność finansową. Jednym z czynników decydujących o konsolidacji jest również zwiększenie zdolności kredytowej, co umożliwia uzyskanie dodatkowych środków finansowych, które to można przeznaczyć na dowolny cel lub zaciągnięcie pożyczki lub kredytu na większą kwotę niż przed konsolidacją.

Komentarze

Popularne posty