Jaki wybrać bank na najtańszy kredyt konsolidacyjny?

Jaki wybrać bank jeżeli koniecznie jest nam potrzebny kredyt konsolidacyjny? Konsolidacja kredytowa nie jest skomplikowanym procesem, po prostu bierzemy nowy kredyt i tym kredytem spłacamy zadłużenia bankowe, a właściwie robi to bank za nas.

jaki wybrać bank na najtańszy kredyt konsolidacyjny

Należy wziąć również pod uwagę, że nie ma kredytu konsolidacyjnego dla wszystkich. Każdy kredyt, nie tylko zresztą konsolidacyjny, jest indywidualny. A to oznacza tylko, że kwestia czy kredyt otrzymamy i dodatkowo, na jakich warunkach, w dużej mierze będzie zależeć od oceny kredytowej przeprowadzonej przez bank.

Kiedy ma miejsce konsolidacja kredytów? Wówczas kiedy zaciągasz kredyt i spłacasz (zamykasz) w całości przynajmniej dwa zobowiązania w bankach. Może być nie tylko konsolidacja kredytów bankowych, ale i niebankowych. Chociaż w tym drugim przypadku taka konsolidacja wychodzi zdecydowanie zbyt drogo.

Konsolidację kredytową można przeprowadzić samodzielnie zaciągając kredyt gotówkowy albo skorzystać z dedykowanego produktu kredytowego, jakim jest kredyt konsolidacyjny lub pożyczka. Ale lepiej jest skorzystać z kredytu konsolidacyjnego (ewentualnie pożyczki konsolidacyjnej).

Jaki kredyt konsolidacyjny? Ważne jest zapoznanie się z propozycjami banków i ewentualne porównanie ofert uwzględniając koszty kredytowe.

Spłacić wszystkie kredyty i martwić się jednym

Skorzystać lepiej jest z produktu dedykowanemu konsolidacji, ponieważ wówczas zobowiązania, która zamierzamy skonsolidować, nie są wliczane do wyliczenia zdolności kredytowej. Wybierając kredyt gotówkowy, maksymalna kwota kredytu może okazać się niewystarczająca. A dodatkowo, kredyty i pożyczki konsolidacyjne mają z reguły lepsze warunki kredytowania niż pożyczki gotówkowe.

Wybierając ten kredyt można spłacić większe i mniejsze zobowiązania. A wysokość potrzebnego kapitału można łatwo wyliczyć, sumując raty, które zostały do zapłacenia z kredytów, które chcemy skonsolidować.

Należy pamiętać, że są w zasadzie tylko dwa rodzaje konsolidacji kredytów: z zabezpieczeniem hipotecznym i bez takiego zabezpieczenia. Jednak to konsolidacja bez zabezpieczeń, tzw. kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest popularniejszy. Wymaga mniej formalności i szybko można go uzyskać – nawet przez internet. Nie można tylko skonsolidować produktów hipotecznych, ale kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe czy limity w kartach kredytowych i w kontach bankowych, jak najbardziej.

Jakie są zalety konsolidacji kredytów?

Kredytobiorcy mogą rozważa konsolidację zobowiązań z kilku powodów. I każdy z nich może być bardzo istotny.

Najważniejszy cel? W zdecydowanie większości przypadków chodzi o poprawienie płynności finansowej. Bo mniejsze będą wydatki związane z obsługą zadłużenia kredytowego, ponieważ:

  • rata kredytowa będzie mniejsza (w porównaniu do sumy raty skonsolidowanych kredytów).

A to już na pewno wpływa na stan domowych finansów.

Druga sprawa jet taka, że mniejsze wydatki, to i większa zdolność kredytowa. I część kredytobiorców właśnie dlatego rozważna łączenie kredytów. Nie tyle, że można skorzystać z dodatkowej gotówki w ramach kredytu, ale że większy kredyt można otrzymać w przyszłości, np. kredyt mieszkaniowy.


Kredyt konsolidacyjny 20 tysięcy złotych - przykładowe wyliczenia rat oraz kosztów kredytowych.


Jakie ryzyko wiąże się z konsolidacją kredytu?

Konsolidacja kredytowa zwiększa dochód rozporządzalny domowego budżetu. Więcej pieniędzy pozostanie do dyspozycji, a część można oszczędzić. Ale nie oznacza to jednak, że dobrym pomysłem jest dalsze zaciąganie kredytów lub życie tak jak do tej pory. Podkreślmy, że wszystko jest ok, jeżeli sytuacja finansowa jest dobra. Jednak, jeżeli konsolidacja jest przeprowadzana z konieczności, to nie powinno się dalej zadłużać, a co więcej, należałoby pomyśleć o ograniczeniu innych wydatków, a nawet o zwiększeniu dochodów.

I rzecz najważniejsza: konsolidacja nie jest za darmo. To znaczy, sama konsolidacja tak, ale kredyt konsolidacyjny kosztuje. Może być naliczony tylko koszt odsetkowy, ale są oferty z prowizją i ubezpieczeniem. To wszystko powoduje, że oddać ostatecznie należy nie tylko pożyczony kapitał (suma konsolidacyjna), ale i koszt kredytowy. A w konsekwencji całkowita wysokość zadłużenia będzie większa niż przed przeprowadzeniem konsolidacji.

Komentarze

Popularne posty